A R A B I S O R

7/24 doktorunuz telefonuzda

Erkeklerde Yaşlanma ve Sertleşme Sorunları

Erkeklerde 40 yaşında % 10 ile 40 arasında görülen sertleşme bozukluğu yani iktidarsızlık,   70’ li yaşlara gelindiğinde % 50 ile 80 oranına ulaşmaktadır. Yaşlanma ile birlikte cinsel istek ve uyarılmada, penis duyarlılığında, sertleşmede, orgazmın şiddetinde azalma olmaktadır. Tüm bunların sonucu olarak cinsel ilişki sıklığı da azalmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile birçok erkekte sertleşme bozukluğuna neden olan bir dizi etken ortaya çıkmaktadır. Damar sertliği organik nedenlerin başında gelmektedir. Sigara içimi, hiperlipidemi ve şeker hastalığı damar sertliği için risk faktörleridir. 

Ruhsal problemler, depresyon ve stres;  düşük cinsel istek, sertleşme bozukluğu ve erken boşalma ile ilişkilidir. Bunlara eklenen performans anksiyetesi, durumu  bir kısır döngüye sokmaktadır. Yine sertleşme bozukluğunun % 10-20 sebebi;inme, Alzheimer hastalığı, spinal kord travmaları, kalça travma ve cerrahileri, şeker hastalığına bağlı bozukluklar ve MS hastalığı gibi rolojik bozukluklardır.

Antihipertansif ilaçlar, hormonlar ve bazı psikiatrik ilaçlar gibi uzun dönem kullanımı gereken bazı ilaçlar, yine kalça bölgesine uygulanan ışın tedavisi de sertleşme bozukluğuna neden olmaktadır. Sertleşme bozukluğu şeker hastaları ve diyalize giren böbrek yetmezliği hastalarında da önemli bir problemdir.

Erkeklerdeki bu önemli problemin tedavisine baktığımızda;  öncelikle yaşam şekli değişiklikleri ile risk faktörlerinin iyileştirilmesi önemli yer tutmaktadır. Uzmanlar eşliğinde uygulanan diyet ve basit egzersizler; özellikle kalp, şeker ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkların eşlik ettiği durumlarda sadece cinsel fonksiyonların iyileşmesi için değil, genel sağlık durumu açısından da önemlidir.

Sertleşme bozukluğunun ilaç ile tedavisinde birçok seçenek olmakla birlikte, en sık başvurulan ve toplumda en çok bilinen ilaçlar; sertleşme mekanizmasında son derece önemli bir rol oynayan PDE5 enzimini inhibe eden ilaçlardır, seksüel uyarı olduğu zaman vücut üzerindeki doğal etkisini arttırır ve dolayısıyla sertleşmeyi kolaylaştırırlar. Ancak bu ilaçların kullanımında mutlaka Üroloji uzmanı ve özellikle ilaç kullanan kalp ve tansiyon hastalarının ilave olarak Kardiyoloji uzmanı ile irtibatta olmaları gerekir. Bazı kardiyolojik ilaçlarkullanan hastalarda PDE5 inhibitörlerinin kullanılması ile kişinin tansiyonu tehlikeli düzeylere düşebilir. Yine prostat büyümesi için ilaç kullanan hastalarda da bu ilaçların dikkatli kullanımı şarttır.

Diğer tedavilerin başarısız olduğu sertleşme bozukluğu durumlarında penis protezi yerleştirilmesi kalıcı çözüm sağlamaktadır. Protez tiplerinde son yıllarda sağlanan gelişmeler ile enfeksiyon ve mekanik sorunlar azaltılmıştır. Hastaların cihazı kullanmadaki uyumları da daha iyi hale getirilmiştir. Yapılan klinik çalışmalarda protezden memnuniyetin hastalar için ortalama % 85 ve eşleri için % 76 düzeyinde olduğu bildirilmektedir.

Op. Dr. Zafer AKAR

Related Post

No Comments

Leave a Comment

7/24 doktorunuz telefonuzda

®THREE E BİLİŞİM A.Ş